Testowane na: [FreeBSD]

Jak nagrywać CD za pomocą BurnCD ?

Największe problemy przy wypalaniu płytek mają posiadacze nagrywarek IDE. Trudności te można łatwo rozwiązać, wystarczy nauczyć się obsługiwać burncd...

W artykule przedstawię podstawowe instrukcje pokazujące jak nagrać płytkę, zrobić obraz iso, oraz jak nagrywać płytki multisesyjne :) Podstawowe oprogramowanie Do naszych eksperymentów potrzebujemy 2 aplikacji. Wspomniany wcześniej burncd powinien być zainstalowany (jest w standardowej dystrybucji). Drugi program to mkisofs znajdziesz go w portach:

> cd /usr/ports/sysutils/mkisofs
> make install clean

Czyszczenie płytki.
Jeżeli mamy CD-RW i chcemy ją wyczyścić robimy to w ten sposób:

> burncd -f /dev/acd0 blank

Tworzenie obrazu ISO i nagranie go w trybie jednosesyjnym Nagrywanie za pomocą burncd wymaga dostarczenia obrazu płyty w formacie ISO. Cała trudność z nagrywaniem płyt multisesyjnych wiąże się z odpowiednim przygotowaniem obrazu. Najpierw zajmiemy się tworzeniem obrazu "jednosesyjnego". Powiedzmy, że chcemy nagrać na płytkę muzykę ze swojego katalogu domowego:

> mkisofs -U -o cd.iso ~/muzyka
Warning: creating filesystem that does not conform to ISO-9660.
 54.46% done, estimate finish Fri May  7 20:16:06 2004
Total translation table size: 0
Total rockridge attributes bytes: 0
Total directory bytes: 0
Path table size(bytes): 10
Max brk space used fb24
9184 extents written (17 Mb)

W ten sposób utworzyliśmy sobie gotowy do nagrania obraz. Magiczna opcja -U powoduje, że łamiemy chyba wszystkie normy związane z tworzeniem obrazów ISO :) Nie ma się co martwić praktycznie każdy program do nagrywania płytek robi to samo (np. Nero), gdyż zgodnie z normą nazwy plików muszę składać się tylko z wielkich liter, nie mogą być dłuższe niż 8 liter + 3 litery rozszerzenia i mogą zawierać jedynie jedno rozszerzenie. Teraz przystępujemy do nagrania:

> burncd -f /dev/acd0 data cd.iso fixate
next writeable LBA 0
writing from file cd.iso size 18368 KB
written this track 18368 KB (100%) total 18368 KB
fixating CD, please wait..

W ten właśnie sposób nagraliśmy płytkę jednosesyjną pod FreeBSD :) Płytki wielosesyjne A co jeżeli chcemy mieć możliwość dogrywania kolejnych plików na płytkę? Nie możemy przecież użyć CD w którym zamknęliśmy sesję, jak zrobiliśmy powyżej. Tutaj pozostają nam płytki multisesyjne. Po dłuższych poszukiwaniach znalazłem na to sposób. W tym miejscu sprawa nieco się komplikuje. Chodzi o to, że przy nagrywaniu takiej płytki w różny sposób się wypala "pierwszy" raz, a inaczej następne sesje. Pierwsza sesja nie różni się niczym oprócz dodania parametru "-m" (obraz tworzymy tak jak wcześniej):

> burncd -m -f /dev/acd0 data cd.iso fixate

Pierwsza sesja za nami. Teraz dogrywamy pliki. Najpierw musimy stworzyć odpowiednie ISO. Żeby sprawa nie była zbyt prosta musimy jeszcze wyczytać z płyt gdzie się znajduje ostatnia sesja i gdzie się znajdzie nowa:

> burncd -f /dev/acd0 msinfo 0,11700

Kawałek już mamy. Teraz musimy upewnić się, że CD jest w napędzie, tworzymy obraz i nagrywamy:

> mkisofs -U -C 0,11700 -M /dev/acd0 -o cd2.iso katalog
> burncd -m -f /dev/acd0 data cd2.iso fixate

I to właściwie cała filozofia jeżeli chodzi o nagrywanie płytek wielosesyjnych.


Oryginalny artykuł znajduje się w serwisie BSD4U.
Autor: Karol 'lofix' Gogiel.
Powrót na górę strony...