Strona Główna Unixy.pl
Internetowe forum na temat systemów GNU/Linux Unix

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług (logowanie do konta itp.). Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Poprzedni temat «» Następny temat
Debian - Instalacja
Autor Wiadomość
psych0

Wysłany: 2009-02-24, 20:50   Debian - Instalacja

Witam,
mam problem, ponieważ nie wiem czy do instalacja Debiana 5.0 wystarczy tylko 1 płyta ?
Oraz czy potrzeba pobrać jeszcze coś innego ?

Jestem w temacie nowy, dopiero ściągam obraz płyty.
Ostatnio zmieniony przez psych0 2009-02-24, 20:51, w całości zmieniany 1 raz  

Xed 
Administrator

Wysłany: 2009-02-24, 22:01   

http://www.debian.org/CD/netinst/

ok 180mb.

psych0

Wysłany: 2009-02-24, 22:24   

Dzięki, ale znalazłem już na innym forum :)
I mam inne pytanie pobrałem obraz płyty i chcę ją zainstalować(otwieram za pomocą MagicDisc) czy można tak zrobić (zainstalować z obrazu płyty .iso) ? Bo nie wiem czy system będzie się zamykał czy nie. Oraz jak podejrzałem przygotowanie do instalacji to co należy podać w:

Wybrałem instalację dla experta, ponieważ chcę zainstalować GNU/Linux na innej partycji niż domyślna. Oraz chciałbym żeby podczas uruchomiania był wybór między Windowsem XP i Debianem (domyślnie ustawiony Windows), ponieważ korzystają z mojego komputera użytkownicy, którzy bez Windowsa sobie nie poradzą i nie będą wiedzieli jak zmienić system.

Xed 
Administrator

Wysłany: 2009-02-24, 22:51   

Jest to obraz (iso), więc:

a) Bierzesz pusta płyte (chyba najlepiej *-RW), nagrywasz ten obraz na tą płytę ('nagraj obraz płyty na dysk cd/dvd'), robisz restart pc, upewniasz się, że komp. będzie bootować najpierw z napędu optycznego i rozpoczynasz instalacje debiana.

b) Jeżeli wcześniej tego nie robiłeś/nie czujesz się na siłach/czujesz ryzyko/myślisz że coś zepsujesz, to proponuje zainstalować wirtualną maszynę (VirtualBox) i tam najpierw nauczyć się absolutnych podstaw (proces instalacji, dogrywanie pakietów itp.). Masz wtedy gwarancje, że obecna zawartość dysku przypadkiem nie zostanie zmieniona... ;)

pozdr.

psych0

Wysłany: 2009-02-25, 06:30   

Dobrze, wypale ale jak wypełnić to okienko, które dałem w poście wyżej ?

Maciek_Rutecki 
Administrator

JID: bc547@jabber.gda.pl
Wysłany: 2009-02-25, 10:05   

Zostaw to okienko w spokoju. Mozna zainstalować Debiana z poziomu Windowsa*, ale Xtrix podał Ci najbezpieczniejsze rozwiązanie.

* http://goodbye-microsoft.com/

psych0

Wysłany: 2009-02-25, 14:06   

Mam inne pytanie, nie udało mi się zdobyć płyty czystej i nie mogę debiana na nią nagrać. Jak uruchomić instalację z dysku twardego ? (Pobrałem wcześniej pierwszą z [chyba] 31 obrazów płyt z debian.org) Chciałem z niej skopiować pliki na dysk twardy, ale podczas instalacji wyskakuje, że nie można znaleźć win32-loader.ini , który znajduje się w tym samym folderze.

Maciek_Rutecki 
Administrator

Wysłany: 2009-02-25, 14:14   

Wtedy użyj instalacji z poziomu Windowsa. Link podałem w poprzednim poście.

psych0

Wysłany: 2009-02-25, 14:22   

Ok, dzięki, ale z tej opcji nie skorzystam, ponieważ muszę pobrać Linux-a a mam wolny internet i się rozłącza czasami...

psych0

Wysłany: 2009-02-26, 18:03   

Już zdobyłem płytkę i wypaliłem obraz na niej :)
Podczas tworzenia partycji wybieram metodę z przewodnikiem. Wybieram dysk pierwszy (na którym jest windows) i wyświetla mi się że będą 2 partycje: #1 z systemem (38.3GB) i druga #5 Przestrzeń wymiany plików (1,7GB), mam już na tym dysku utworzone partycje. Jak zainstalować debiana i zrobić partycje z wymiana plików z istniejącej partycji (C, na E mam Windowsa) ? Widziałem tam też opcję, gdzie widać było ten dysk i te partycje, zle nie byłem pewny czy windows pozostanie i nie nacisnąłem dalej dla bezpieczeństwa.

Maciek_Rutecki 
Administrator

Wysłany: 2009-02-26, 19:41   

Wybierz ręczny podział dysku (czy jak tam to nazwali). Tylko jedno "ale" na E masz windowsa, ale czy na c (hda1/sda1) nie masz jakiś plików z windowsa? Bo wtedy instalowanie czegokolwiek na C może zaboleć.

psych0

Wysłany: 2009-02-26, 19:45   

Raczej nie mam, bo nic nie widać, ale dla pewności zainstaluje na partycji D. Zabieram się do instalacji...

Odpowiedz do tematu