Strona Główna Unixy.pl
Internetowe forum na temat systemów GNU/Linux Unix

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług (logowanie do konta itp.). Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Maciek_Rutecki
2006-09-19, 22:42
[LINK] Elive
Autor Wiadomość
wizard 

JID: mati@jabber.7ds.pl
Wysłany: 2006-09-19, 19:55   [LINK] Elive

Szukałem niedawno informacji na temat e17 i natknąłem się na ciekawą dystrybucję linuksa: Elive. Ponieważ miałem duże problemy z e17 pod moim FreeBSD niewiele myśląc ściągnąłem płytkę, wypaliłem i uruchomiłem.
Ponieważ nie kocham livecd, postanowiłem zainstalować system na dysku. Instalator okazał się skryptem powłoki do komunikacji z użytkownikiem używającym okienek zenity. Nie ma zbyt wielu opcji, po prostu wybieramy partycję docelową, system plików i jedziemy :D Zauważyłem pewien drobny mankament, instalator automatycznie wykrył sobie partycję swap. Bardzo fajnie, tylko co jeśli miałbym tam solarisa? Proces instalacji zajął 5 minut, po czym system dał sie bez problemu odpalić.
No a teraz do rzeczy :D
Nigdy nie pomyśłałbym, że jakiśtam linux ( a zwłaszcza klon debiana ) wywrze na mnie tak pozytywne wrażenie. To, że w niektórych dystrybucjach wszystko działa od ręki, to żadna nowość. Tutaj mamy jednak tylko kilka skryptów, które autor dodał do debiana, oraz ciekawy, ale niezbyt wygodny Elive Panel, który uruchamia różne programy i skrypty konfiguracyjne.
Cieszy mnie niezmiernie fakt, że ktoś nareszcie wpadł na pomysł systemu, który nie ma kde ani gnome, ale zawiera wszystko co jest potrzebne do pracy, tj. przeglądarkę firefox z flashem i javą, openoffice, odtwarzacze multimedialne i mnóstwo innych narzędzi i aplikacji, w tym urxvt. Świetnie prekonfigurowany e17 jest intuicyjny i szybki, do tego ładnie wygląda.
Od technicznej strony to linux 2.6.15 ze wszystkim co się da w modułach oraz bootsplashem, oraz debian etch z nowym repozytorium (programy z elive).
Ogólnie polecałbym ten system wszystkim tym, którzy chcą mieć w pełni funkcjonalny system do biura/domu w 5 minut :D
Zalety:
- prostota budowy systemu ( nie ma żadnych udziwnień, wszystko na swoim miejscu)
- wygoda obsługi
- e17 i e16 ( ładne i szybkie)
- synaptic umożliwiający aktualizację i instalację oprogramowania bez zagłębiania się w tajniki znienawidzonego apt i dpkg
Wady:
- to jest debian!
- tylko x86
- niektóre skrypty konfiguracyjne są mało intuicyjne
- słaba dokumentacja

PS. Przepraszam za chaos, pisalem w afekcie ;)
PSS. Wszystkich zainteresowanych tematem 'dlaczemu nie lubisz debiana' odsylam do konstytucji, w szczególności do części mówiącej o wolności słowa :)
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez Xed 2008-07-29, 20:36, w całości zmieniany 1 raz  

Lorenzo 

Wysłany: 2006-09-19, 20:55   

Wersja 0.3 była kiszkowata. 0.4.2 jest juz ok. 0.5 jest w drodze - ostatnia beta działa ładnie, opóźnienie spowodowane jest przez obsługę, a raczej problemy z nią (chyba - ingliszkiego języka nie znam i newsów nie rozumiem :P ), kart ati.

Co do wad - nikt nie wie dlaczego polskie locale to iso-8859-15 :| . Brak spolszczenia e16.8 (z e16.7 nie pasuje, ale da sie zrobić własne 8) )

EDIT//
Trzeba wziąć poprawke na ilość developerów =1
Ostatnio zmieniony przez Lorenzo 2006-09-19, 21:19, w całości zmieniany 1 raz  

wizard 

JID: mati@jabber.7ds.pl
Wysłany: 2006-09-19, 21:18   

Wersja 0.5 dziala przyzwoicie, bo jest bardziej nastawiona na instalację na dysku, z resztą sam autor tak mówi.
Zapomniałem oczywiście dać linka: www.elivecd.org

Maciek_Rutecki 
Administrator

JID: bc547@jabber.gda.pl
Wysłany: 2006-09-19, 22:41   

Przerzucam to do "Linki"

Odpowiedz do tematu