Strona Główna Unixy.pl
Internetowe forum na temat systemów GNU/Linux Unix

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług (logowanie do konta itp.). Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Maciek_Rutecki
2007-05-11, 16:15
UNIX zadania
Autor Wiadomość
mati555

Wysłany: 2007-05-11, 14:14   UNIX zadania

Witam mam ogromną prośbę jak by ktoś mógł mi pomóc i rozwiązać jedno zadanko z tych poniżej bo jeste zielony w tych sprawach. Z góry dzięki

Zadanka UNIX
1. Napisz skrypt uruchamiany z argumentem uzytkownik, który w pętli co 1 minute sprawdza, czy podany przy wywołaniu użytkownik pracuje w systemie i kończy działanie, jeżeli użytkownik ten jest aktualnie zalogowany (do odczekiwania zadanego czasu można wykorzystać polecenie sleep, patrz man sleep).

2. Wykorzystując program grep dopasowania wyrażeń regularnych wyświetl wiersz Twojego konta z pliku /etc/passwd Popróbuj różnych wyrażeń regularnych, aby wybrać poprawny wiersz (wyobraź sobie, że istnieje w systemie osoba o tym samym imieniu i nazwisku). Następnie użyj polecenia cut aby z wybranego wiersza wyselekcjonować samo imię, i skonstruuj polecenie wyświetlenia komunikatu powitalnego, które system mógłby wyświetlać użytkownikowi.

3. Napisz skrypt, który przetwarza kolorową bitmapę do czarnobiałej. Skrypt wymaga dwóch argumentów, z których pierwszy jest nazwą istniejącego pliku graficznego do przetworzenia, a drugi (nieistniejącym) plikiem wynikowym.
Do konwersji obrazów można użyć polecenia
convert -monochrome <plikwe> <plikwy> Dodatkowo, jeśli program został uruchomiony w środowisku graficznym (ustawiona jest zmienna DISPLAY), skrypt powinien wyświetlić obraz wynikowy.

4. Za pomocą polecenia find odszukaj wszystkie pliki, których właścicielem jest dany
użytkownik i które mają nazwę *.c. Nazwa użytkownika ma być podawana jako parametr skryptu.

5. Napisz pętle nieskończoną, w której użytkownik terminala proszony jest o nazwy plików do usunięcia. Pliki te maja by usuwane. Użyj polecenia trap (man trap ) do eleganckiego zakończenia zadania po jego wykonaniu.

zielony_83 

JID: [email protected]
Wysłany: 2007-05-11, 14:49   

Maciek zazwyczaj powtarza, że nie rozwiązujemy zadań domowych i tak będzie raczej tym razem. :-)

Zadania te są strasznie proste i na bank dasz sobie radę sam wystarczy pomyśleć.

małe podpowiedzi:

Do pierwszego i piątego wykorzystać pętle do () while () i wspomniany sleep.
Reszta jest banalna. Wystarczy się pobawić :-)
Zdravim
Zostałeś zarejestrowany jako użytkownik #416423 przez.. :mrgreen:
##
FluxboxPL | Mój Lepszy Świat | Debian Users Gang

Maciek_Rutecki 
Administrator

Wysłany: 2007-05-11, 16:14   

zielony_83 napisał/a:
Maciek zazwyczaj powtarza, że nie rozwiązujemy zadań domowych i tak będzie raczej tym razem. :-)

http://rtfm.killfile.pl/#praca_domowa
Poszło do śmietnika.

zielony_83 napisał/a:
Zadania te są strasznie proste i na bank dasz sobie radę sam wystarczy pomyśleć.

I to bardzo proste, to my na studiach z elektroniki mieliśmy czasem trudniejsze. Widzę, że gdzieś sesja się szybko zaczęła :D

mati555

Wysłany: 2007-05-15, 12:44   

dzięki bardzo za pomoc, pomogliście mi bardzo... gdyby to bylo takie proste na pewno bym nie prosił o pomoc ale widze że tak się wywyższacie swoją wiedzą że komuś kto tego nie czai nie zechcecie jej udzielic. pozdro

Maciek_Rutecki 
Administrator

Wysłany: 2007-05-15, 18:18   

mati555 napisał/a:
ale widze że tak się wywyższacie swoją wiedzą że komuś kto tego nie czai nie zechcecie jej udzielic

ROTFL

Zdradź mi, na której uczelni dają takie zadania?

michal
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-15, 18:31   

Mati, w realnym świecie jest taki zwyczaj, że ludzie czasami sobie pomagają - dlatego ja pomogę Ci z twoimi zadaniami. Przeczytaj http://tldp.org/LDP/abs/html/ i będziesz umiał je rozwiązać.

W świecie systemów linuksowych obowiązują zasady w stylu "radź sobie sam", "nie działa? napisz sobie sam" etc. Dlatego ludzie nie lubią jak im się zawraca głowę bzdurnymi zadaniami z jakiejś uczelni.

Przeczytaj manuala i postępuj zgodnie z zacytowanymi powyżej zasadami.

mati555

Wysłany: 2007-05-17, 23:01   

Maciek_Rutecki napisał/a:
mati555 napisał/a:
ale widze że tak się wywyższacie swoją wiedzą że komuś kto tego nie czai nie zechcecie jej udzielic

ROTFL

Zdradź mi, na której uczelni dają takie zadania?

WSIiZ rzeszow :lol:

mati555

Wysłany: 2007-05-17, 23:02   

michal napisał/a:
Mati, w realnym świecie jest taki zwyczaj, że ludzie czasami sobie pomagają - dlatego ja pomogę Ci z twoimi zadaniami. Przeczytaj http://tldp.org/LDP/abs/html/ i będziesz umiał je rozwiązać.

W świecie systemów linuksowych obowiązują zasady w stylu "radź sobie sam", "nie działa? napisz sobie sam" etc. Dlatego ludzie nie lubią jak im się zawraca głowę bzdurnymi zadaniami z jakiejś uczelni.

Przeczytaj manuala i postępuj zgodnie z zacytowanymi powyżej zasadami.

nice :D jeszcze po angielsku na pewno będe wiedział. Poza tym sesja teraz nie ma kiedy tego się tak na szybko nauczyc.

marcinus 

JID: zygfrydos(na)gmail(kropka)com
Wysłany: 2007-05-18, 00:28   

mati555, niechce byc zlosliwy, ale to zadanie jest trywialne i niestety jesli nawet zajrzec do manuala niechce Ci sie, to co ty robisz na studiach ?
Potem sie dziwic ze 95% informatykow niemoze znalesc pracy w zawodzie.

pozdrawiam

Maciek_Rutecki 
Administrator

Wysłany: 2007-05-18, 09:28   

mati555 napisał/a:
Poza tym sesja teraz nie ma kiedy tego się tak na szybko nauczyc.

Sesja jest po to, żeby się szybko nauczyć, z resztą termin sesji chyba nie był jakąś niespodzianką :D

A zadania były proste, dodatkowo prowadzący zajęcia dał podpowiedzi.

mati555 napisał/a:

Może jeszcze pójdę na dodatkowe studia z informatyki, jak teraz takie są zadania, to nie będzie trudne.

michal
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-18, 16:37   

Maciek_Rutecki napisał/a:

mati555 napisał/a:

Może jeszcze pójdę na dodatkowe studia z informatyki, jak teraz takie są zadania, to nie będzie trudne.

Ja Ci proponuje nauczyć się dobrze jakiegoś języka programowania i SQL, a następnie zacząć pisać/pomóc w jakimś projekcie open source. W ten sposób nauczysz się _więcej_ niż na jakichkolwiek studiach "informatycznych" i nie będziesz tracił czasu na głupoty, których jest tam mnóstwo.

mati555

Wysłany: 2007-05-18, 22:19   

Wszystko ok ale wiecie jak to jest na studiach, nauka to ostatnia rzecz o której się myśli ;) może jednak ktoś by mi zrobił jedno zadanko na projekt?? Czasami można chyba odejść od reguł czy nie bardzo??

Lorenzo 

Wysłany: 2007-05-18, 22:27   

Nie ma przymusu studiowania. Skoro nie chcesz się uczyć....to może zapłacisz

michal
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-19, 11:39   

Ok, tu masz zadanie drugie - pokazuje Ci rozwiązanie tylko dlatego, żebyś zobaczył jakie te zadania są proste. Tekst zadania jest bardzo przekombinowany, nie wiem czy jego autor wie co chciał osiągnąć.

cat /etc/passwd | grep $UID

Może ktoś wie, czy można krócej to napisać? ;)

Lorenzo 

Wysłany: 2007-05-19, 11:49   

michal napisał/a:
cat /etc/passwd | grep $UID

Może ktoś wie, czy można krócej to napisać? ;)

grep $UID /etc/passwd :-)

Odpowiedz do tematu