Strona Główna Unixy.pl
Internetowe forum na temat systemów GNU/Linux Unix

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload
 Ogłoszenie 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług (logowanie do konta itp.). Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Poprzedni temat «» Następny temat
[SOLVED] Jaki jest maksymalny rozmiar pliku?
Autor Wiadomość
uzytkownik 

Wysłany: 2008-12-28, 20:36   [SOLVED] Jaki jest maksymalny rozmiar pliku?

Problem wydaje się prosty, męczy mnie kwestja maksymalnego rozmiaru pliku w sytemie SVR4.

W systemie SVR4 definiuje sie rozmiar pliku dla łacza komunikacyjnego jako liczbę bajtów dostępną do przeczytania.

Ale czy jest jakaś konkretna liczba w GB?

Za odpowiedź, z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony przez uzytkownik 2008-12-30, 10:16, w całości zmieniany 1 raz  

michal
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-28, 21:07   

Sprawdź na jakim konkretnie to jest systemie plików (i jakiej wersji FS'a) a później poszukaj w dokumentacji systemu plików. Na wikipedię bym tu nie liczył, bo jak zwykle podaje tylko najnowsze dane ;)

uzytkownik 

Wysłany: 2008-12-28, 21:58   

no pole st_size w strukturze stat zawiera rozmiar pliku w bajtach, ale to mi nie pomoże,

zapytam w inny sposob, czy z tablicy adresow blokow można wyciągnąć tą informacje?
bloki po 1024 B
blok posredni 10K
posrednie adresowanie 256K
podwojne posrednie adresowanie 64M
potrojne posrednie adresowanie 16G

czy 16 GB + 64MB + 256KB + 10 KB da poprawne rozwiązanie?
Ostatnio zmieniony przez uzytkownik 2008-12-28, 22:08, w całości zmieniany 1 raz  

michal
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-28, 23:43   

Maksymalny rozmiar pliku w MB będziesz mógł obliczyć ze wzoru

X*Y/1048576

X to maksymalny rozmiar bloku na danym systemie plików
Y to maksymalna ilość klastrów jakie system plików może przeznaczyć na pojedynczy plik

Jeśli potrójne pośrednie adresowanie pozwala na dostęp do 17179869184 bloków przy rozmiarze bloku 1KB, to możemy zaadresować 17592186044416 bajtów, co jest równe 16777216 MB, 16384 GB, 16 TB.

Te obliczenia są poprawne dla rozmiaru bloku 1KB, nie wiem jaka jest relacja między blokiem a blokiem pośrednim na tym systemie plików.

uzytkownik 

Wysłany: 2008-12-29, 22:28   

Zaczynam to rozumieć, czyli na pytanie "Jaki jest maksymalny rozmiar pliku w systemie UNIX (SVR4)?"

Powinno się odpowiedzieć:
Należy najpierw wiedzieć jaki jest system plików, znać rozmiar bloku, ilość klastrów??

Widzisz, na takie pytanie na sprawdzianie było.

michal
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-30, 04:34   

uzytkownik napisał/a:

Widzisz, na takie pytanie na sprawdzianie było.

Gdzie teraz takich głupot uczą - w liceach czy gimnazjach (zrób mi tą przyjemność i powiedz, że na jakiejś uczelni wyższej :) )?

Prawidłowa odpowiedź powinna brzmieć who gives a flying sh#? Ja nie mam zielonego pojęcia jakie są maksymalne rozmiary plików na popularniejszych linuksowych FS'ach (oprócz ext2, bo tam jest nieżyciowe 2 GB o ile dobrze pamiętam) - jeśli taka informacja byłaby mi potrzebna, to zawsze mogę to sprawdzić - więc po w... mam się uczyć takich głupot?

Coś mi się wydaje, że jakiś geniusz po przeczytaniu jakiegoś archaicznego podręcznika do OS'ów chce zabłysnąć czego on tam nie uczy i zupełnie przy okazji obrzydzić ludziom temat systemów operacyjnych. Całkiem serio - nauczanie o os'ach wcale nie polega na wymaganiu od ludzi informacji na temat maksymalnego rozmiaru plików na fs'ach.

uzytkownik 

Wysłany: 2008-12-30, 10:10   

michal napisał/a:

Gdzie teraz takich głupot uczą - w liceach czy gimnazjach (zrób mi tą przyjemność i powiedz, że na jakiejś uczelni wyższej :) )?

:roll: robie przyjemność, na jakiejś uczelni wyższej :/

Odpowiedz do tematu